Destek / Routin

Routin Desteğe Hoşgeldiniz

Neden Routin?

Routin, çok sayıda adresi ziyaret eden sürücüler için oldukça kullanışlı bir rota planlama uygulamasıdır.Yapay zeka destekli rotalama algoritması sayesinde ziyaret edeceğiniz noktalar için rotanızı planlayabilir,toplam mesafeyi kısaltabilir ve zaman kazanabilirsiniz.

İlk Rotamı Nasıl Oluştururum?

1. Rota oluşturun

Ekranın alt kısmındaki “Rotalar” düğmesine tıklayın. Sağ alttaki + düğmesine tıklayın. Rotanızın adını yazın, tarihi seçin ve kaydet düğmesine basın. Durakları ekleyebilmeniz için rota ekranı otomatik olarak açılacaktır.

2. Durakları ekleyin

Rota ekranında sağ alttaki + düğmesine tıklayarak yeni durak ekranına gidin. Adres alanına aradığınız adresi yazın, listelenen sonuçlar arasından en uygun adresi seçin. Seçilen adres harita üzerinde görüntülenecektir. İsterseniz daha sonra kullanmak için durağa isim verebilirsiniz. Bilgi girişini tamamladığınızda “Kaydet ve Yeni Ekle” düğmesine bastığınızda, durağınızı kaydedilir ve yeni durak kaydı için ekran yeniden açılır. Duraklarınızı eklemeyi tamamladığınızda “Kaydet” düğmesine tıklayarak Rota ekranına dönebilirsiniz.

3. Rotanızı planlayın

Rotanızı açın ve liste ekranındaki planla düğmesine tıklayın. Rotanızın başlamasını ve bitmesini istediğiniz durakları seçip, çalıştırın.

4. Rotanızı haritada görüntüleyin

Rotanızdaki harita bölümüne tıklayarak seyahat rotanızı harita üzerinde görebilirsiniz. Harita ekranındaki navigasyon butonuna tıklayarak harita sağlayıcıda görüntüleyerek yol tarifi alabilirsiniz.

5. Planınızı uygulayın

Altta ya da her durağın bulunan navigasyon düğmesine basarak yolculuğunuzu yapın. Durağın üstünde bulunan tamam ya da iptal butonuyla durak ile ilgili işlemi tamamlayın. Tamamlanan duraklar, yapılmış durak listesine atılır.

Bir gezinme düğmesine tıkladıktan sonra, ekranın üzerinde bir bildirim görünecektir. Durağına vardığında ve Bildirimdeki Bittiyi tıklarsanız ziyaretinizi tamamlayın. otomatik olarak yönlendirileceksiniz sonraki rotada dur

6. Seyahat detaylarınızı kaydedin ve paylaşın

Her seyahat noktanızın altında bulunan ekle butonuna basarak ziyaretinizle ilgili notlar alın ve fotoğrafları ekleyin. Ekranın üstünde görünen paylaş düğmesine basarak not ve resimleri paylaşabilirsiniz

Uygulamayı kullanmak için ödeme yapmam gerekiyor mu?

Ödeme yapmadan sadece reklam videoları izleyerek uygulamayı kullanmaya devam edebilirsiniz. Reklam izlediğinizde kredi kazanırsınız. Krediler uygulama içindeki işlemler için kullanılır. Reklam izlemek istemezseniz kredi satın alabilirsiniz.

Harita üzerinde tıklayarak yeni durak ekleyebilir miyim?

 • 'Rotalar' bölümüne gidin.

 • Bir rota seçin veya oluşturun.

 • Ekranın üstündeki harita sekmesine tıklayın.

 • Haritada istediğiniz konumu basılı tutun.

 • İşaretlediğiniz lokasyonun adresi ve koordinatları,“Ekle” düğmesine bastığınızda, adres ve konum bilgileri durak bilgilerine kopyalanır

 • İstediğiniz alanları doldurun ve kaydedin.

Çok sayıda durağı tek seferde uygulamaya yüklemek mümkün müdür?

Ana ekrandaki “Durakları içe aktar” düğmesini kullanarak çok sayıda durağı uygulamaya tek seferde yükleyebilirsiniz. Yükleme için KML, GPX ya da CSV formatında dosyaları kullanabilirsiniz.

CSV dosyası kullanılarak çok sayıda adres nasıl yüklenir?

Routin'e çok sayıda adres yüklemek için bir CSV dosyası kullanabilirsiniz. CSV, Excel gibi elektronik tablo yazılımı kullanılarak düzenlenebilen, noktalı virgülle ayrılmış değerlerin yer aldığı bir dosya biçimidir.Aşağıdaki adımları uygulayarak CSV dosyalarını sisteme yükleyebilirsiniz.

1. Örnek CSV dosyasını alın ve adreslerinizi ekleyin

Lütfen ana ekrana gidin ve Durakları İçe Aktar ı tıklayın. Ardından CSV yi seçin. Örnek CSV dosyasını bilgisayarınıza gönderin. Dosyayı Excel gibi bir elektronik tablo yazılımından birini kullanarak açabilirsiniz. Adreslerinizi örnek satırlarda gösterildiği gibi dosyaya ekleyin. Enlem ve Boylam alanları zorunludur. Değerleri bilmiyorsanız, her iki alanı da 1 gibi geçici bir değerle doldurun (Endişelenmeyin, 3. adımda Routin Uygulamasını kullanarak Enlem ve Boylam alanlarını düzeltme şansınız olacak)

2. Dosyayı mobil cihazınıza aktarın

Dosyayı mobil cihazınıza geri gönderin. Mobil cihazınızdaki CSV dosyasını tıkladığınızda, Routin dosyayı açmak için önerilen uygulamalardan biri olacaktır. Lütfen Routin uygulamasını seçin. Bu işlem otomatik olarak dosyayı Routin'e yüklemeye başlayacaktır. Bu yöntem işe yaramazsa. CSV dosyasını yüklemek için ana ekrandaki Durakları İçe Aktar düğmesini kullanabilirsiniz.

3. Duraklar için konumları arayın ve doğrulayın (yalnızca geçici enlem ve boylam değerlerine sahip duraklar için gereklidir)

Durakları içe aktardıktan sonra, lütfen Adres Defteri'ne gidin. Ardından geçici enlem ve boylamı olan yeni duraklardan birinde mavi kalemi tıklayın. Bu ekranda adres alanının hemen yanındaki arama düğmesini tıklayın ve aşağıdaki doğru adres olduğunu düşündüğünüz adreslerden birini seçin. Bu adım, Enlem ve Boylam değerlerini düzeltir. Son adım, kaydet düğmesine tıklamaktır. Geçici konumdaki tüm duraklar için aynı işlemi tekrarlamanız gerekir.

Duraklara adres ve isim dışında başka bilgileri nasıl eklerim?

Yeni bir durak oluştururken ya da eski bir durağın bilgilerine bakarken, detay düğmesine tıklayarak durak ile ilgili daha fazla veri (fotoğraf, not, şehir, telefon numarası vb.) ekleyebilirsiniz.

Bu ekranda fotoğraf alanının altında yer alan rehber düğmesine tıklayarak cihazınızın rehberinde bulunan kişilerin telefon, adres gibi bilgilerini, durağa kopyalayabilirsiniz.

Görüntüden adres okuma özelliğini kullanarak adres araması yapabilirsiniz. Bunun için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz.

-Okunmasını istediğiniz adres metninin fotoğrafını çekin

-Fotoğrafı sadece adres kalacak şekilde kırpın

-Okunan metinde düzeltmeler yapın ve kaydedin

Daha önce ziyaret ettiğim durakları yeni bir rotaya nasıl eklerim?

Bir rotaya eklediğiniz duraklar otomatik olarak Adres Defterine eklenir. İsterseniz Adres Defteri ekranında altta yer alan + tuşuna basarak hiçbir rotaya eklemeden durak oluşturabilirsiniz. Daha önce kullanılmış durakları Adres defteri ekranından ya da yeni rotanın içindeyken rotanıza ekleyebilirsiniz.

1. Durak eklemek istediğiniz Rotaya gidin. Ardından + düğmesine tıklayın

- Adres Defterinden Ekle (liste görünümü) öğesini seçin. Adres Defterindeki tüm duraklar bir liste. Sağdaki onay kutusunu kullanarak durakları seçin. Ardından “Rotaya Ekle” ye tıklayın. Duraklar otomatik olarak rotaya eklendi

veya

-Adres Defterinden Ekle (harita görünümü) öğesini seçin. Adres Defterindeki tüm duraklar bir haritada gözükmektedir istediğinize tıklayıp ekleyebilirsiniz.

2. Adres Defteri'ne gidin. Sağdaki onay kutusunu kullanarak durakları seçin. Ardından “Rotaya Ekle” ye tıklayın. İçinde ekran açılır, mevcut rotalardan seçim yapabilir veya yeni bir rota oluşturabilirsiniz. Duraklar otomatik olarak seçtiğiniz veya oluşturduğunuz rotaya eklenir.

Bir durağa önceki ziyaretlerim sırasında eklediğim not ve resimlere nasıl ulaşırım?

Adres defteri ekranında bir durağın üzerindeki kalem simgesine tıklayın. Açılan ekranda sol alttaki yeşil “Geçmiş Ziyaretler” düğmesine tıklarsanız, o durağa yaptığınız geçmiş ziyaretler listelenir. Bir ziyaretin üstündeki ataç düğmesine tıklarsanız, ilgili not ve resimlere ulaşabilirsiniz. Ekranın üstünde görünen paylaş düğmesine basarak not ve resimleri paylaşabilirsiniz.

Rotamı nasıl paylaşabilirim?

Bir Rota üzerinde ekranın hemen üstündeki paylaşım simgesini kullanabilirsiniz.

Ziyaretlerim ile ilgili özet rapora nasıl ulaşabilirim?

Ana menüde “Raporlar” düğmesine tıklayarak rotalarınız ile ilgili özet bilgilere ulaşabilirsiniz.İstediğiniz rotaya tıklarsanız, rota detaylarına ulaşabilirsiniz.

Birden fazla ülkeden geçen bir rota nasıl oluşturulur?

İlk olarak bir başlangıç ülkesi seçmeli ve bu ülke için bir rota oluşturmalısınız. Ardından diğer ülkelerden duraklar ekleyebilirsiniz.

Diğer ülkelerden durak eklemek için Yeni durak ekranındaki Ayrıntılar düğmesini tıklayın ve Ülke yi değiştirin. Sonra istediğiniz adresi bulun ve kaydedin.

Veya bir rotadaki Harita ekranına gidin ve başka bir ülkedeki bir konuma basılı tutun ve yeni bir durak oluşturun.

Optimizasyon ve diğer adımlar, tek bir ülkeyi içeren rota ile aynı şekilde gerçekleştirilir.

Bazı durumlarda çok ülkeli bir rota oluşturmak mümkün olmayabilir:
 • Farklı kıtalardan ülkelerle rotalar oluşturursanız

 • Ülkeler arasında araç sürmenin bir yolu yoksa

 • Ülkelerin harita verileri farklı sunucularda bulunuyorsa

Hatalı konum nasıl bildirilir?

Harita verilerini iyileştirmemize yardımcı olabilirsiniz. Aradığınız adresi bulamıyorsanız veya konumunun yanlış olduğunu düşünüyorsanız lütfen bize bildirin.

Varsayılan mesaj şablonu nasıl değiştirilir?

Varsayılan not şablonu nasıl değiştirilir?

Rota için pdf raporu nasıl oluşturulur?

Rotanızdaki durakları manuel olarak nasıl yeniden sıralayabilirsiniz?

Android

iOS

Google Haritalar için rota bulma sorununu nasıl düzeltebilirsiniz?

Sorun Google Haritalar uygulamasıyla alakalıdır. Bu sorun bazı kullanıcılarda çok nadiren ortaya çıkıyor. Genellikle çift hücresel hatların aktif olduğu cihazlarda meydana gelir. Sorunun neden ortaya çıktığını anlamaya çalışıyoruz.

Aşağıdaki bazı ayarları değiştirerek tekrar deneyebilir misiniz?

 • 1- Google Haritalar'da Yalnızca Wifi modunu (etkinse) devre dışı bırakın. Google Haritalar'ı açın, profil simgesine tıklayın, ayarlar menüsüne tıklayın, yalnızca wifi seçeneğini devre dışı bırakın.

 • 2- Güç tasarrufu modunu devre dışı bırakın (etkinse).

 • 3- Google Haritalar için bazı ayarları etkinleştirin. Lütfen cihazınızdaki ayarlar uygulamasını açın. Daha sonra uygulamalar menüsüne tıklayın, Google Haritalar'a tıklayın. Aşağıdaki seçenekleri etkinleştirin. Aşağıda bazı seçenekleri görmüyorsanız mobil veri menüsünü tıklayın.

  • a- Arka plan verileri seçeneğini etkinleştirin

  • b- Sınırsız veri kullanımı seçeneğini etkinleştirin

  • c- Veri tasarrufu açıkken veri kullanımını etkinleştirin

Navigasyonu kullanmayı tekrar deneyin ve sonucu bize bildirin.